Nechceme srp a kladivo!

úterý 19. květen 2009 12:56

symbol totality

Zastupitelstvo města Brna dnes zamítlo návrh odstranit symboly totalitní moci z pomníku padlým v Králově Poli.

Srp a kladivo byly na pomníku instalovány nově v roce 2009, s odůvodněním, že jde o symbol Rudé armády, jejíž padlé pomník připomíná. Jak se však ukázalo, tato odůvodnění vypracovali lidé, kteří neměli potřebnou kvalifikaci. Proti tomu znalecké posudky odborných pracovišť uvádějí, že symbolem Rudé armády je rudá hvězda, zatímco srp a kladivo uprostřed hvězdy byl pouze „čepicový znak“.

Část občanů Brna je pobouřena tím, že se dvacet let po revoluci objevují nově v ulicích města symboly totalitní moci. Petici za jejich odstranění podepsalo přes třináct set lidí. Zastupitelstvo dnes projednávalo návrh občanů pomník upravit tak, aby pietně sloužil svému účelu a nikoho neurážel, tj. aby  symbolem na pomníku byla prostá hvězda bez srpu a kladiva.

Zastupitelstvo návrh projednalo - a zamítlo. Pan primátor se stal poněkud tragickou figurou, když sice řekl, že si srpy a kladiva ve městě nepřeje, nicméně ústy svého tajemníka jejich instalaci na pomníku hájil, a pak pro jejich odstranění nehlasoval. Jako bohužel tak často, při jednání šlo méně o podstatu věci, spíš o politikaření a soupeření stran. Takže nadále – srp a kladivo 2009, ostuda Brna.

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Jsem farář Českobratrské církve evangelické, na Lidovkách.cz píšu od dubna 2006. Články napsané před spuštěním nového systému, v soutěži i po soutěži, lze nalézt v rubrice Oblíbené blogy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik