Smrt a život

pondělí 11. květen 2009 11:58

roste
foto: tentokrát já

Nestává se mi často, že by přišel někdo požádat o vlastní pohřeb. Ale tentokrát se to stalo.

Člověk mladší než já, rakovina tlustého střeva v pokročilém stadiu. „Jsem smířen,“ řekl mi, „a zvědavý, jestli je něco po smrti.“ Chodil poslední dobou k nám na bohoslužby a než mi neblahou zprávu oznámil, nic jsem na něm nepoznal. Byl skromný a tichý, s nemocí zřejmě nikoho neobtěžoval. Poprosil mě, abych mu udělal křesťanský pohřeb, až zemře. „Aby moji kamarádi věděli o naději, která sahá až za smrt, o naději, kterou jsem měl.“ A přál si, abych na pohřbu zazpíval písničku Sváti Karáska Svatba v Káni, kde se o této naději zpívá.

Pak zemřel. Pohřeb byl v naší malé modlitebně, okny svítilo slunce. Kamarádi přišli a o naději slyšeli. Písničku jsme zazpívali. Sluníčko nás barvilo do zlatova.

Ale zemřelý nás ještě překvapil. V průjezdu bylo vyskládáno asi dvacet květináčů - dvacet doubků, které před smrtí vypěstoval. To mě nadchlo, krásný nápad! Duby jsme si rozebrali. On už tu není, ale duby porostou.

V sobotu jsme se ženou dub zasadili. Vybrali jsme místo u trati, aby byl vidět z vlaku. A představovali jsme si, jak za mnoho let pojedou okolo naše vnoučata (když Pán Bůh dá) a řeknou si – tenhle dub vsadili dědeček s babičkou... A zopakují si příběh, který se k dubu váže...

 

 

 

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Jsem farář Českobratrské církve evangelické, na Lidovkách.cz píšu od dubna 2006. Články napsané před spuštěním nového systému, v soutěži i po soutěži, lze nalézt v rubrice Oblíbené blogy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik