Výlet do blázince

úterý 28. duben 2009 13:31

jaro
foto: Klára H.


Volala mi paní, že když jsme ta církev, máme povinnost navštěvovat nemocné, a abych tedy poslal někoho na návštěvu k devětatřicetiletému muži do psychiatrické léčebny. A hned citovala veršíky z bible a vyhrožovala věčným zatracením, jestliže na návštěvu nikdo nepřijde. Tak trapné rádobyvydírání mě sice opravňovalo hned položit sluchátko (volala na pevnou), nicméně jsem se udržel a návštěvu slíbil zařídit.

Rozhodl jsem se, že na návštěvu půjdu já (přece s tak nezaručenou akcí nebudu obtěžovat někoho dalšího). „Nechoď kvůli tomu, že to po tobě chtěli,“ poradila mi psychiatrička od nás ze sboru, „jestli půjdeš, tak jen proto, že ten člověk možná opravdu potřebuje návštěvu a neumí si o ni říct.“ Ostatně, nebylo to poprvé, podobných návštěv v psychiatrické léčebně už jsem absolvoval víc.

Co jsem věděl? Jméno, oddělení, ošetřujícího lékaře. Dále, že volající paní a její manžel měli toho člověka jako dítě v  pěstounské péči. A že se léčí jako gambler.

V den, kdy jsem se na návštěvu chystal, přišel dopis. Byl plný proseb o návštěvy a podepsán pacientem psychiatrické léčebny.

Oddělení v léčebně jsem chvíli hledal, ale pomohl mi nějaký pacient, který si potřeboval vydělat dvacku. Sympatický doktor, který měl službu, napřed zjišťoval, co jsem zač, neboť šlo o uzavřené oddělení. Když jsem mu řekl, že jsem farář a byl jsem požádán o návštěvu, pustil mě dál.

A víte, jak to dopadlo?

Ten člověk zpočátku vůbec nechápal, proč jsem přišel. Teprve když jsem mu vysvětlil, že mě o návštěvu požádali jeho pěstouni, sdělil mi, že o žádnou návštěvu nestojí a že dopis je podvrh. Nic takového nepsal. Pokoušel se hned pěstounům dovolat mobilem, ale telefon na druhém konci byl vypnutý.

O čem se tedy bavit? Prohodili jsme pár neutrálních vět, slušně mi poděkoval za ochotu. O své léčbě hovořit nechtěl, žádnou pomoc nežádal. „Tak jste si udělal výlet do blázince,“ pravil omluvně.

Rozloučili jsme se v dobrém. Nevím, jaká byla jeho diagnóza, ale když jsem mířil zpět k bráně, zmocňoval se mě neodbytný pocit, že léčit by se měl ještě někdo jiný.

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Jsem farář Českobratrské církve evangelické, na Lidovkách.cz píšu od dubna 2006. Články napsané před spuštěním nového systému, v soutěži i po soutěži, lze nalézt v rubrice Oblíbené blogy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik