Radost pro důchodce

úterý 17. březen 2009 13:57

bude jaro, bude
foto: Klára H.

Byl jsem navštívit Ivana P., před časem ovdovělého, a zjistil s potěšením, že se udržuje v dobré formě. Naučil se ve svých „dvaceti do stovky“ (jak říká) pohybovat na internetu a sjíždí na youtube operní árie největších mistrů.

Poradil jsem mu další krok - aby se zaregistroval na facebooku. Důchodci totiž dosud příliš neobjevili dobrodiní tohoto způsobu komunikace, zatím je doménou mládeže, ale to se podle mého brzy změní. Jen co lidé staří, často uzavření ve svých bytech či dokonce upoutaní na lůžko, pochopí, že takto mohou naprosto úžasně zůstat ve spojení se svými známými, lhostejno jak vzdálenými. Notebook & facebook pro člověka na lůžku, to je něco skvělého, co odvrátí jeho samotu, co ho udrží v myšlenkové kondici, co mu umožní žít nadále společenským životem, mít přehled o svých přátelích a sdílet s nimi své pocity, radosti i strasti.

Je to věc zajímavá pro člověka mladého i ve středním věku, ale pro člověka starého je to neuvěřitelné dobrodiní. Předpokládá ovšem, že se na facebooku nezaregistrujete jenom vy, osamělý vdovec, ale i vaši přátelé a známí, s nimiž chcete být v kontaktu.

A pak že ta technika je vždycky jen od zlého! Jak vidět, může přispět i k lidskosti a sounáležitosti, k radosti a sdílení.

A vy mladí, až si vás bude chtít „přidat do přátel“ váš osmdesátiletý děda, neváhejte ani na chvíli!

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Jsem farář Českobratrské církve evangelické, na Lidovkách.cz píšu od dubna 2006. Články napsané před spuštěním nového systému, v soutěži i po soutěži, lze nalézt v rubrice Oblíbené blogy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik