Co všechno lze pokřtít?

úterý 21. říjen 2008 12:50

ve jméno Otce i Syna i Ducha svatého
foto: Ivan C.

V posledních letech se křtí i věci, výtvory a výrobky. Pokřtil jsem sedm svých knih, hlásal nedávno v novinách kterýsi autor. O křtu cédéčka, knihy, a třebas lodě, lokomotivy či automobilu je v novinách pořád, ale nevím, že bych v novinách stejně často četl o křtu člověka. Není to výprodej, zmatení pojmů?

Křest je původně viditelné znamení boží milosti, která se s člověkem děje v Kristu. Nejprve s člověkem dospělým, teprve později se toto dílo začalo vztahovat i na děti. Rodiče chtějí pro své děti to nejlepší, a proto - sami pokřtěni - chtěli do díla boží milosti svěřit i dítě, které se jim právě narodilo. Odtud vznikla tradice křtít děti a křest se do značné míry začal chápat jako obřad přivítání novorozence. (V sekularizované podobě komunistické éry „vítání občánků“.)

V naší době se právě motiv přivítání novorozence rozšířil na dílo lidských rukou. Křtíme kdeco. Vítáme do života své myšlenky, uvádíme do provozu kusy železa. Já vím, že vývoj jazyka nelze zastavit, prostě se to slovo hodilo, tak se vzalo a použilo, nicméně původní význam se ztrácí, a to je škoda. Vědomí vděčnosti i závazku, které se v původním křtu manifestuje pro celý život, je něco, co - řekl bych - docela dost naše společnost postrádá. A co člověka určitým způsobem zakotvuje a inspiruje.

Ale možná jsme jen v určité fázi sinusoidy, jazykové posuny mohou působit i obráceně. Až budeme křtít kdejakou blbost, možná nás napadne, že je škoda nekřtít člověka, a budeme se ptát, proč má křest lidí o dva tisíce let delší tradici než křest věcí, a co takový křest člověka vlastně může znamenat. Budeme se ptát, co symbolizuje voda, proč u křtu člověka zazní slova ustanovení, jaký smysl má vyznání a slib.

Nakonec, i dnes jsou tu lidé, kteří si tyto otázky kladou a pro křest ve jméno Ježíše Krista se rozhodnou v dospělém věku.

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Jsem farář Českobratrské církve evangelické, na Lidovkách.cz píšu od dubna 2006. Články napsané před spuštěním nového systému, v soutěži i po soutěži, lze nalézt v rubrice Oblíbené blogy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik