V klidu

čtvrtek 18. září 2008 12:20

dá se to
foto: tentokrát já

Svatby jsou různé, od obrovských veselic pro stovky lidí přes upjatou příbuzenskou sešlost až po intimní událost svátečního okamžiku, kdy vedle ženicha a nevěsty stojí pouze dva svědci. A právě tuto niternou, od všech stresů oproštěnou svatbu jsem včera prožil.

Ve venkovské chalupě bylo příjemně zatopeno, všude ticho a klid. Nikdo se nikam nehnal, nepočítám-li dva psy na dvoře, kteří sice pobíhali, ale ani nevrčeli, ani neštěkali. V kuchyni na stole talířek se svatebními koláčky a druhý se slaným pečivem. Nevěsta učitelka výtvarné výchovy, ženich kovář, a pak už jen dvě dvojice nejbližších. Ne že by neměli spousty kamarádů a příbuzných, ale chtěli se prostě soustředit na sílu samotné události a ne lítat po domě s vyplazeným jazykem, co kde je třeba ještě zařídit a co musí klapnout a co se sluší a patří...

Vyšli jsme ze dvora. Za humna, k nádherné lípě. Hudbou bylo nám vzdálené kdákání slepic. Úžasné ticho, úžasné soustředění na podstatu. Nic efektního, vše zcela prosté. Pod lípou zaznělo slovo evangelia, zazněla „ano“. Vyměnili si prstýnky, políbili se. Modlitba, požehnání. Vše, jak má být.

Šli jsme zpátky do kuchyně. Nevěsta ohřála na plotně oběd, knedlíky se zelím. Chutnalo to skvěle. Přiťukli jsme si portským. Povídalo se, taky jsme zazpívali pár písniček. Na cestu domů dostal jsem dvě lísky jablek a gigantickou dýni. Vše bylo velmi srdečné...

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Jsem farář Českobratrské církve evangelické, na Lidovkách.cz píšu od dubna 2006. Články napsané před spuštěním nového systému, v soutěži i po soutěži, lze nalézt v rubrice Oblíbené blogy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik