Není hospoda jako hospoda

úterý 19. srpen 2008 11:16

tahle není ani jedna z popisovaných
foto: tentokrát já

Protože jsme v červenci udělali výbornou zkušenost s motorestem (jídlo levné a chutné, obsluha rychlá), zastavili jsme u prvního, který se namanul. To jsme netušili, že tady bude všechno jinak. Ještě jsme nevstoupili dovnitř, a už vyběhl majitel a začal nás pérovat.

Manželka se synem totiž zamířili k vedlejšímu vchodu s nápisem „hospůdka“, asi jim připadal lákavější, ale podnikatel v šedých tesilkách (nejspíš ze sedmdesátých let) na nás hned křičel, že parkoviště je jenom pro hosty motorestu a jestli jdeme do hospody,  nemůžeme tu parkovat. Mezitím se ukázalo, že hospůdka je stejně zavřená, takže jsme vstoupili do motorestu, který se svou atmosférou nápadně podobal majitelovým tesilkám. Sotva jsme se stali jeho hosty, pán se začal snažit, ale pořád se tu vznášel duch jakési nepodařenosti. Vedle nás ještě někdo seděl, ale jinak byl motorest prázdný. Před výčepním pultem chcípl pes. Stravenky nebrali. Záchody stylové, tedy normalizační. Toaletní papír jen u pultu. Na jídlo jsme čekali třicet minut.

Jiný případ - naše kamarádka Dita se potřebovala připojit na internet a odesílat nějaké překlady. Zašla do venkovské hospody a napíchla se do zásuvky. Přestože nechala hospodské čtyřicet korun navrch, musela si vyslechnout popuzené řeči. Příště šla tedy do hospody ve vedlejší vesnici, kde šéfovala osmdesátiletá paní a chovala se jako matka všech. Ta jí energii zadarmo poskytla, pohovořila, nabídla, se vším seznámila...

Krásný zážitek měly naše děti na vodě. Chtěli do hospody (měkké i, byli tam i chlapci), ale ta otevírala až za hodinu. Loudali se tedy pryč, ale najednou vyběhla hospodská, ať neodcházejí, že jim otevře hned a udělá jim domácí langoše! A byly to prý langoše skvělé, jaké jinde nekoupíte!

Včera jsem jel autem z jižních Čech na dálnici a zarazil v jedné vsi u hospody. Plné parkoviště naznačovalo, že se tu dobře vaří - a opravdu! Všude plno, servírky jen kmitaly, nic nepopletly, jídlo bylo rychle a chutnalo výborně...

Není to tím, že někde to někoho otravuje a někde to někoho baví?

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Jsem farář Českobratrské církve evangelické, na Lidovkách.cz píšu od dubna 2006. Články napsané před spuštěním nového systému, v soutěži i po soutěži, lze nalézt v rubrice Oblíbené blogy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik