Je psaní zbytečné?

úterý 15. červenec 2008 12:16

od jednoho k druhému
foto: F. H.

„Jak vidíte, moje psaní, ale i vaše, milí čtenářové, je zbytečné,“ napsal dnes ve svém fejetonu Ludvík Vaculík. Jasně, že Vaculík provokuje, kdyby si to myslel doopravdy, přece by dávno nic nepsal, ani toto. Ale zmůže dnes psaní něco?

Pocity marnosti přepadají určitě každého, kdo něco píše. A jak vidět, nezávisí to příliš na počtu čtenářů ani na kvalitě psaní, Vaculík si určitě nemůže stěžovat na nezájem, je to mistr svého oboru. My, řadoví blogeři, kteří máme k mistrovství daleko, jsme na tom ještě hůř, bojujeme sami se sebou. Má smysl něco psát, když to skoro nikdo nečte? Když to možná není ani dobré? Na netu jsou statisíce blogů, proč by někdo měl číst zrovna ten můj? Záplava slov! Slova se valí odevšad! Není to marnost, přispívat svou ubohou troškou do šíleného mlýna?

Myslím, že to zbytečné není. To by pak taky mohlo být zbytečné něco si myslet a mít nějaké názory. Pořád ještě jedním článkem oslovím stovky, možná tisíce lidí. Jsem zvyklý v neděli kázat jen pro pár desítek přítomných a nepřipadá mi to zbytečné. A někdy se člověk překvapí - jak publikovaná slova ještě po letech zůstávají v paměti!

Ono totiž není zbytečné ani mluvit s někým mezi čtyřma očima. Navzájem se ovlivňujeme. Proč by potom mělo být zbytečné psát pro několik tisíc lidí? Že se nic nemění, je jenom zdání. Slovo má úžasnou moc, každé psaní může něco změnit a mění - třeba nepozorovaně, třeba pro budoucnost.

Vaculíkovo psaní určitě, a naše možná taky.

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Jsem farář Českobratrské církve evangelické, na Lidovkách.cz píšu od dubna 2006. Články napsané před spuštěním nového systému, v soutěži i po soutěži, lze nalézt v rubrice Oblíbené blogy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik