Jak jsem nestávkoval

středa 25. červen 2008 10:22

léto je tu
foto: už nevím

Včera ve 14 hodin jsem konal pohřeb na židenickém hřbitově. Protože jsem počítal se stávkou městské dopravy, vyrazil jsem autem. Očekával jsem se, že podobně se zařídí většina, namísto MHD využijí vlastních vozů a ulice budou zasekanější než obvykle.

Leč nestalo se. Všude vládl klid a mír. Ulice byly snad ještě volnější než obvykle. Na  zastávkách sice stály lenivé tramvaje, autobusy či trolejbusy, ale zcela bez cestujících, na řidiče nikdo rozčileně nedorážel, všude letní pohodička, počasí teplé. Z novin jsem se pak dozvěděl, že brněnské obyvatelstvo se odebralo do hospod a trávilo tam prodlouženou polední přestávku. Proto ten klid v ulicích! Tržby vzrostly...

Větší překvapení mě čekalo u brány hřbitova, která byla zamknutá a tvářila se, jako by stávkovali hlavně funebráci. Ale nebylo to stávkou, bylo to dlouhodobým uzavřením obřadní síně, na které jsem pozapomněl. Na hřbitov jsem se tedy protáhl postranní brankou a vykonal pohřeb u hrobu za přítomnosti pěti pozůstalých a tří muzikantů. Také nestávkovali, jen se loučili, jak se říká, v úzkém kruhu rodinném.

Dokud budou faráři placeni ze státního rozpočtu (a odluka bohužel nadále v nedohlednu), bude mě napadat - co by asi řekla veřejnost, kdyby stávkovali faráři? Platy nejsou ani jako u řidičů MHD... Většina lidí by si samozřejmě ničeho nevšimla, protože faráře k životu nepotřebují, ale ti, kterým někdo umře (například), by se asi hodně divili, kdybych u hrobu řekl: Moment, stávkuji, pokračování za hodinu! 

Ale to jsou jen bláznivé nápady. Já vím, to se prostě nedělá...

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Jsem farář Českobratrské církve evangelické, na Lidovkách.cz píšu od dubna 2006. Články napsané před spuštěním nového systému, v soutěži i po soutěži, lze nalézt v rubrice Oblíbené blogy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik