Čtenářský klub - rok první

úterý 17. červen 2008 09:53

knih konce není...
foto: tentokrát já

V září jsme začali ve sboru s originální formou čtenářské svépomoci - každý, kdo se do klubu přihlásí, má za povinnost koupit jednu novinku české beletrie a dát ji do oběhu pro ostatní. Doma knihu smíte mít měsíc, a pak je třeba předat ji dalšímu. Přečtené knihy bodujeme, a tím vzniká zajímavý žebříček.

Přihlásilo se šestnáct rodin. Teoreticky to znamená, že bychom všichni měli za rok přečíst šestnáct novinek české beletrie a mít tak docela slušný přehled o tom, co vychází. Říkám teoreticky, protože se hned v prvním roce ukázala některá úskalí tohoto podniku.

Tak za prvé, ne všichni jednu novinku koupili. Buď je nic nezaujalo a nechtěli ostatní zatěžovat nějakou hloupostí, nebo si nevěděli rady, anebo prostě jen dosud neměli čas jít do knihkupectví a něco koupit. Za druhé, někteří rychle knihu koupili, ale když ji přečetli, nelíbila se jim a do oběhu ji raději nedali.

Dalším úskalím se - podle očekávání - ukázala měsíční lhůta. V některých rodinách se prostě knížka zasekne a zůstane tam třeba tři měsíce, takže se zdaleka nedostane ke všem členům klubu. Zatímco pilní čtenáři mají dnes všechny knihy, které jsou v oběhu, dávno přečtené, jiní přečetli dvě nebo tři. Prostě nám to trochu vázne.

Jiná věc je, že někteří účastníci neradi přečtenou knihu bodují. Těžko se rozhodují a koordinátor akce (ano, správně tušíte, jsem to já) z nich musí body přímo páčit. Ale nakonec z nich vždycky něco vypáčí...

Co tedy ukazuje náš průběžný žebříček? V této chvíli jasně vede román Jana Nováka Děda, který je opravdu výjimečný a nadchl zatím všechny. Na druhém místě je Ludvík Vaculík s Hodinami klavíru a na třetím Havlovo Odcházení, těsně následované Brněnskými povídkami Jiřího Kratochvila, které však zatím četlo méně čtenářů. Některé knihy dostávají bodů pestře, třeba Jméno Milost Ráchel Edy Kriseové. Jiné dostaly hned na začátku tak málo, že už se je nechce nikomu číst...

V příštím roce plánujeme klub spíše zeštíhlit a zintenzivnit, aby dobře plnil svůj účel. Doufejme, že nás čeká hodně pěkných čtenářských zážitků. Těšíme se na krásné české romány ze současnosti či nedávné minulosti, snad už autoři pracují...

 

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Jsem farář Českobratrské církve evangelické, na Lidovkách.cz píšu od dubna 2006. Články napsané před spuštěním nového systému, v soutěži i po soutěži, lze nalézt v rubrice Oblíbené blogy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik