Konec pohřbívání v Čechách?

středa 4. červen 2008 13:04

žalm 23
foto: Klára H.

Lidé stále častěji, zejména ve velkých městech, volí jiný způsob rozloučení se zemřelým než klasický pohřeb. A stále častěji nevolí způsob žádný: mrtvého nechají bez obřadu spálit, a hotovo.

Včera mě vyhledala paní, které zemřela před měsícem maminka, a požádala mě, abych promluvil koncem června při ukládání urny do hrobu. Původně se zřejmě chtěla jakémukoli obřadu vyhnout, ale během pár týdnů změnila názor - pochopila, že určitý rituál je v takové situaci velmi důležitý. Rituál totiž pomůže úmrtí blízkého člověka nějak uchopit, život zemřelého jakoby uzavřít a vše určitým způsobem oddělit. Tam, kde žádný obřad neproběhne, právě toto oddělení v čase chybí a pozůstalým působí tato absence psychické problémy, někdy velmi těžké.

Ne že bychom my faráři pohřby nějak milovali, jiné aspekty naší práce jsou podstatně veselejší, ale právě pro psychické zdraví pozůstalých (když už někdo nemá potřebu poděkovat za život zesnulého a slyšet slovo naděje z hlediska víry) je obřad rozloučení důležitý. Pohřeb k životu patří a je poněkud bláhové chovat se, jako by šlo o zbytečnost. Samozřejmě, formy rituálu mohou být různé.

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Jsem farář Českobratrské církve evangelické, na Lidovkách.cz píšu od dubna 2006. Články napsané před spuštěním nového systému, v soutěži i po soutěži, lze nalézt v rubrice Oblíbené blogy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik