Wayne Shorter v Rudolfinu

čtvrtek 29. květen 2008 11:12

celá kapela
foto: nevím

Měli jsme lístky na varhanní emporu, takže koncert jako na dlani. Kdy se vám poštěstí být na pódiu se světovými hvězdami?

Pravda, fyzická blízkost byla trošku vykoupena ne úplně komfortními podmínkami zvukovými - neslyšel jsem dokonale kontrabas a v tišších pasážích nás rušilo hučení světlometu, ale to nic neubralo na skvělém zážitku ze hry saxofonového velikána a jeho prvotřídních spoluhráčů. Waynu Shorterovi je letos pětasedmdesát, což je naprosto k nevíře, protože věk není poznat ani na muzice, ani na vzhledu, snad jen na úspornosti pohybů. Ve vypjatých chvílích však svou energií dostal publikum do varu! Že John Patitucci bude excelovat na basu, to se čekalo (takhle hrát jsem ještě nikoho neviděla, pravila moje žena), ale pro mě byl úchvatným překvapením bubeník Brian Blade - celé představení odehrál jakoby sólově, a přece v dokonalé souhře! Jeho rytmy jsem vůbec nechápal, a přesto každý úder, každý zvuk přesně seděl a dával muzice úžasnou barevnost. Pianista Danilo Perez na sebe nijak neupozorňoval, neexhiboval, přestože se vlastně kolem jeho hry všechno točilo. Kapela hrála v kuse, nedělala pauzy - to trochu mátlo publikum. Na začátku bouřlivě aplaudovalo, pak si v plynoucí náročné hudbě nebylo jisté, kdy vlastně tleskat, takže se ozývalo jaksi rozpačitě, teprve záverečné standing-ovation dalo průchod emocím.

Byl to nádherný koncert a Waynovo pískání z posledního přídavku bude přítomným znít v uších ještě pěkně dlouho.

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Jsem farář Českobratrské církve evangelické, na Lidovkách.cz píšu od dubna 2006. Články napsané před spuštěním nového systému, v soutěži i po soutěži, lze nalézt v rubrice Oblíbené blogy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik