Medializace zkresluje

sobota 17. květen 2008 11:39

má zase plno
foto: Ivan C.

Nikde mě neznají, a přitom mě vlastně spousta lidí zná, řekl jednou špičkový český loutkoherec Víťa Marčík. To je povzbuzující - i dnes lze být mistrem svého oboru a mít úspěch, aniž by o vás televize točila pořady a váš obličej se zubil z barevných magazínů.

Známost dobrých věcí, šířících se od člověka k člověku, je cennější než rychlá mediální propagace, přestože odezva je jakoby méně viditelná a cesta k úspěchu je nesrovnatelně pomalejší. Kdo si jde za svým a má co nabídnout, své publikum si získá. Je to publikum menší, někdy možná hodně nepočetné, ale rozhodně poučené a věrné. Kontakty jsou bezprostřední a kvalita trvalejší, nepodléhající okamžité módě a nerozmělňovaná mediálními kontexty.

Některých si nakonec i televize všimne a do povědomí národa se zapíší, jiní zůstávají „ukryti dole“ a většina národa, závislá na televizi, je nikdy nepozná. Čechomor prý dvacet let hrál na svatbách a večírcích, než se prosadil v médiích. Víťa Marčík se prosazovat v médiích nepotřebuje, má obrovské publikum po celé republice i bez médií. Šansoniérku Sylvii Krobovou skoro nikdo nezná, je ráda, když na koncert někdo přijde, a kdoví, jestli se to někdy změní. (Věřím, že ano, že i ona se během pár let stane známou.) Fotograf Petr Baran točí filmy do šuplíku, nanejvýš pro pár známých, a přesto cena jeho filmů bude v budoucnu nedozírná.

Možná, že i vy děláte něco zajímavého nebo užitečného a málokdo o tom ví. Nenechte se zmást, medializace zkresluje. Dobré věci se neztratí, jejich čas přijde, pravdivé zhodnocení nemáme ve svých rukou.

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Jsem farář Českobratrské církve evangelické, na Lidovkách.cz píšu od dubna 2006. Články napsané před spuštěním nového systému, v soutěži i po soutěži, lze nalézt v rubrice Oblíbené blogy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik