Zárodky nové totality?

pondělí 5. květen 2008 12:37

foto: Kolín

Připouštím, že nebezpečí nové totality vždycky hrozí, že každé hnutí, byť by zpočátku bylo legitimní a  prospěšné, může se časem zvrhnout v nenávistnou ideologii a napáchat nedozírné škody.

O tomto nebezpečí vědět nemůže však znamenat rezignaci na stav světa. Úcta k životu a láska k lidem bude nás vždy znovu volat do díla, k pokusům odpovídat na výzvy doby a snažit se kultivovat prostor k životu jak pro nás samotné, tak i pro budoucí. Kvůli eventuálním zneužitím, která hrozí, není možno složit ruce v klín a nedělat nic. Rizika je třeba podstupovat a případná ohrožení svobody včas eliminovat.

Nevíme dnes, jaký směr a jaké obrátky nabere v budoucnu péče o životní prostředí. Je docela možné, že se časem mohou objevit i na tomto poli ideologické výstřelky, demokracii nepřátelské a svobodě nepřijatelné. Je důležité, aby takové tendence společnost včas rozpoznala a jednoznačně odmítla. Proti jakékoli totalitě je třeba se bránit.

Domnívám se však, že taková situace zatím nenastala a že nemá pravdu značka JAG v Neviditelném psu, když chce vidět po fašismu a komunismu další zločinnou ideologii v ekologismu. Žádné zárodky zelené totality v tuto chvíli demokracii neohrožují. Naopak, ochrana životního prostředí je u nás v plenkách a mnozí si odmítají připustit, že jde o legitimní občanské i politické téma. Je to podle mého názoru přesně naopak - právě toto ignorování problematiky je velmi nebezpečné, může totiž zradikalizovat podstatnou část společnosti a připravit nám nemilá překvapení.

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Jsem farář Českobratrské církve evangelické, na Lidovkách.cz píšu od dubna 2006. Články napsané před spuštěním nového systému, v soutěži i po soutěži, lze nalézt v rubrice Oblíbené blogy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik