Moje hudba

pátek 25. duben 2008 12:24

od šramlu k Bachovi a zase zpátky
foto: Kolín

Paní Nulíčková tu před časem publikovala článek, kde vzpomíná na své oblíbené písničky z dětství. Dneska jsem si to znovu přečetl a nechal se inspirovat, myslím, že takový svůj soupis muziky nosí v hlavě každý. Ale nemusíte to číst -:), já spíš jen tak pro potěchu...

Gott se mi líbil jen v předškolním věku, nejvíc jeho písnička Zdvořilý Woody, když ji zpíval v Lucerně v té černobíle proužkované košili. Já vlastně nevím, jestli byla černobílá, to jen televize... Raději jsem měl Matušku, protože byl fousatej! A protože byl ze Semaforu, který jsem jako školní dítě úplně miloval, nejvíc ty dvě malé desky, kde Suchý se Šlitrem vyprávějí anekdoty a Šlitr hraje Nanynku.

Měl jsem štěstí, že jsme poslouchali  doma Houpačku, to byl základ, odtamtud jsme všechny zpěváky znali... Mou největší láskou do desíti let však byla skupina Rangers, první tři elpíčka, to jsem uměl nazpaměť! Ještě dnes, když z těchhle klasických songů něco zaslechnu, tak mě to bere, je to prostě okamžitý návrat do dětství. A jejich live nahrávka z divadla E. F. Buriana, to byl pro mě vrchol!

Pak jsem se dostal k magnetofonovým páskům s Beatles a ti mi převálcovali úplně všechno. Vyjmenovávat písničky nemá cenu, to bych se konce nedobral, ale můžu prozradit, že dodnes, když si chci udělat slavnostní chvíli, nic si tak nevychutnám jako LP Abbey Road (které mám mono, protože tehdy jsme stereofonní gramofon ještě neměli...).

Přes bigbít jsem se pak v osmé, deváté třídě začal dostávat k blues a jazzu (i když pravda, už dříve jsme měli doma nádherné album černošských spirituálů), a přes Vargovo Collegium musicum oklikou i k vážné hudbě. Říkám oklikou, protože vážná hudba u nás hrála pořád, otec měl vynikající sbírku desek. V teenagerovském věku jsem poslouchal hlavně jazzrock, to už mě nepustilo, pak nastalo hodně dlouhé období zappovské a taky návrat k Dylanovi.

Dneska poslouchám hlavně jazz, blues a klasiku. Snad v každém žánru, kromě popu a dechovky, si hledám něco originálního, co mě zaujme. Krásné muziky je tu spousta a člověk má pořád co objevovat. Ale už víckrát mě napadlo - kdyby mi někdo řekl, vyber jednu nejlepší skladbu všech dob, co bych asi vybral? A vždycky sám sebe překvapím, jak se rozhodnu okamžitě a zcela jednoznačně: Händelův Mesiáš!

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Jsem farář Českobratrské církve evangelické, na Lidovkách.cz píšu od dubna 2006. Články napsané před spuštěním nového systému, v soutěži i po soutěži, lze nalézt v rubrice Oblíbené blogy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik