Oč tu běží

středa 23. duben 2008 17:08

oko
foto: Klára H.

Nic proti penězům, ale jde o ně až v třetí řadě.

Za prvé jde o život s Bohem, to znamená o otázky existenciální. Jak život chápu, jak k němu přistupuji, jaký mám vztah ke světu, v čem vidím smysl života. To, že jsme si život sami nedali, ale dostali darem, nás zavazuje a provokuje. Jen člověk chorobně pyšný věří sám v sebe a na nic se neohlíží! Moudří lidé kultivují svou vděčnost a úctu. Dá se tedy říci, že na prvním místě je kultivace, kultura, čímž nemyslím samozřejmě jen zábavu, ale celou oblast lidského ducha, zejména umění a náboženství, které se existenciálními otázkami speciálně zabývají.

Za druhé jde o milosrdenství a pravdu vůči druhým lidem, tedy o otázky sociální. Jak se k lidem chovám, co od nich čekám, jak se k sobě máme či nemáme atd. Odpovědi na tyto otázky vycházejí z předchozího, totiž čemu věřím, jak k životu přistupuji. Jestli mě má někdo rád nebo jestli mě nenávidí, to si nemohu koupit ani prodat. Chudák, kdo by si chtěl třeba přátelství koupit za peníze. Etika prostě není měřitelná penězi, lidská vzájemnost a blízkost je víc než obchod.

Teprve potom přicházejí na řadu peníze jakožto starost o živobytí, o chléb vezdejší. Neříkám, že ekonomika není důležitá nebo že nechci peníze. Říkám jen, že jsou tady i věci mnohem důležitější, které dělají člověka člověkem a penězi se zaplatit nedají. Neměli bychom v naší bohaté společnosti právě o tyto důležitější otázky lépe pečovat a pro ně se víc namáhat?

Možná bychom pak i peněz dokázali lépe užívat...

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Jsem farář Českobratrské církve evangelické, na Lidovkách.cz píšu od dubna 2006. Články napsané před spuštěním nového systému, v soutěži i po soutěži, lze nalézt v rubrice Oblíbené blogy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik