Zmatek v církvích

středa 16. duben 2008 15:21

koho je asi tenhle?
foto: F. H.

Vyznat se v názvech církví není snadné. Někdy nemají jasno ani novináři. Čtete v novinách třeba o Československé církvi evangelické, ale taková vůbec neexistuje. Neměli bychom se plést aspoň u církví nejpočetnějších.

Největší je u nás Církev římskokatolická. Správnější je říkat římská nežli katolická, neboť katolická znamená obecná a k té se hlásí všichni křesťané (viz vyznání kréda „věřím svatou církev obecnou). Římskokatolická církev tvoří hlavní proud vedle pravoslaví, které však u nás není zdaleka tak zastoupeno.

Další velké církve u nás jsou protestantské. Druhou nejpočetnější, i když nesrovnatelně menší než římskokatolická, je Českobratrská církev evangelická, která vyrostla z české reformace. Hlásí se k tradici českých bratří, která byla po Bílé hoře víceméně zlikvidována. Svůj název nese od roku 1918, kdy se u nás spojily dvě reformační církve - jediné, které do té doby povoloval toleranční patent (1781): helvetského a augsburského vyznání. Tedy reformovaní a luteráni.

Církev československá husitská je třetí v pořadí a vznikla až ve dvacátých letech dvacátého století hromadným odchodem z římskokatolické církve, když Řím nevyhověl přání modernistů, aby byla respektována specificky česká situace a uděleny určité výjimky (zrušen celibát apod.)

Další církve mají členů již méně. Pokud jde o přesné názvy, odkazuji na adresu http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/126504-cirkev , kde najdete i graf historického vývoje, seznam registrovaných církví v ČR, jejich početní zastoupení a další údaje.

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Jsem farář Českobratrské církve evangelické, na Lidovkách.cz píšu od dubna 2006. Články napsané před spuštěním nového systému, v soutěži i po soutěži, lze nalézt v rubrice Oblíbené blogy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik