Jsou naši politici dobří?

středa 9. duben 2008 13:15

a zase kvetou
foto: tentokrát já

Jsme ke svým představitelům velmi kritičtí, vidíme ostře každé jejich selhání.

To by nemuselo být nic špatného, i po těch skoro už devatenácti letech mám pořád ještě radost, že se kritizovat smí, že můžeme mluvit a psát svobodně. Co mi vadí, je fenomén stranického fanouškovství, kdy si občan plete věc veřejnou se sportovním kolbištěm, a zcela iracionálně, leč průhledně zaměřuje svou kritičnost především na politiky, kteří mu nevyhovují, zatímco ty druhé vždycky hájí a jejich poklesky omlouvá. Pro své stranické sympatie je fanda ochoten nad jedněmi přivřít oči, zatímco ti druzí ho dokáží rozpálit doběla. Každé pohoršení je pak pokrytecké, neboť se tu evidentně straní, nehraje fér. Někteří partajní fanoušci jdou tak daleko, že „těm svým“ omluví úplně všechno. To je nebezpečné.

Obdivuji ty, kteří dokáží kritizovat nestranně a věcně, kteří hned neodsuzují politika šmahem celého, ale mají pro něj pochopení. A také ty, kteří nemají potřebu svého oblíbence za každou cenu omlouvat, ale kritizují určité činy, s nimiž nesouhlasí.

Bible říká, že „nikdo není spravedlivý, není ani jeden“. To neznamená, že všichni jsou darebáci, takže se na to už můžeme vykašlat, ale naopak to ukazuje ke Kristu, který jediný spravedlivý je a který nás svou milostí ospravedlňuje (opravňuje) o něco se snažit. Říci, že ten a ten politik mě štve, je velice jednoduché, ale říci, jak měl v určitém případě postupovat  lépe pro dobro všech, to už vyžaduje určité nasazení a určitou energii. Křesťanské je neodsuzovat lidi, ale kritizovat jejich nedobré počínání. Nefandit umanutě svým oblíbencům, ale fandit dobré věci.

A co je dobré, o tom se vede diskuse, nehraje se zavilé derby plné dělobuchů!

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Štěpán Hájek

Jsem farář Českobratrské církve evangelické, na Lidovkách.cz píšu od dubna 2006. Články napsané před spuštěním nového systému, v soutěži i po soutěži, lze nalézt v rubrice Oblíbené blogy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik